TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                   20 marca 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś przypada już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po raz kolejny słyszymy słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie”. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie marnujmy go.

2. Zapraszam dzisiaj na nabożeństwo Gorzkich Żali w kaplicy sióstr Pasterek o godzinie 9.30, a w kościele o 11.15. Niech rozważanie męki Zbawiciela będzie dla nas okazją do wchodzenia w tajemnicę bliskości Pana, powstawania z upadków i dobrych postanowień.

    W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszam o godzinie 15.00 na Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a po niej na rozważanie Drogi Krzyżowej.

3. W czwartek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.

4. W piątek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego aborcja i eutanazja są naruszeniem świętości życia ludzkiego. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą.

5. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia. Takie zobowiązanie będzie można podjąć uroczyście podczas Mszy Świętej o godz.17.00.

6. Nabożeństwo drogi krzyżowej w piątek po Mszy św. wieczornej.

7. W sobotę, 26 marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów. Dobry Łotr to jeden ze złoczyńców powieszonych na krzyżu obok Jezusa, do którego Zbawiciel skierował słowa: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju”. Dziś czczony jest w Kościele jako patron więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.

8. W Wielkim Poście Kościół zachęca do podejmowania dzieł miłosierdzia. Dziękuję za każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia. Składam również serdeczne podziękowanie za ofiary składane na konto parafialne i na tacę z przeznaczeniem na utrzymanie naszej świątyni. Bóg zapłać!

9. Czas Wielkiego Postu to także czas, kiedy licznej przystępujemy do sakramentu pokuty i pojednania. W naszej świątyni spowiedź w dni  powszednie przed każdą Mszą Świętą. Pamiętajmy o dobrym przygotowaniu do sakramentalnej spowiedzi i wypełnieniu wszystkich warunków sakramentu pokuty.

10. Do skarbony pod chórem można składać ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę trwania przy Chrystusie i pomnażania Bożych darów oraz wydawania błogosławionych owoców nawrócenia.

12. Do Pana odeszli w ostatnim tygodniu + Marek Mikołajczak, + Maria Kolmajer i + Helena Paliwoda, której pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godzinie 14.00. Niech Bóg okaże im swoje miłosierdzie i wprowadzi do krainy życia wiecznego. Amen.