PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU               26 marca 2023

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

2. Zwykle 26 marca w Kościele polskim przypada Dzień modlitw za więźniów z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy.

3. Po Mszy św. wieczornej w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.   Serdecznie zapraszam!

4. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa, tym razem o godz.8.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i różaniec święty i Msza św. wynagradzająca.

5. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Jest ku tego dobra okazja, gdyż z sakramentu pokuty w naszym dekanacie cały czas można skorzystać w następujących dniach:

– DOBRCZ we wtorek od godz. 18.30,

– MAKSYMILIANOWO – w środę od godz. 11.00 do 12.00 i od godz. 19.00

– NIEMCZ   w piątek od godz. 18.30

– OSIELSKO w sobotę od godz. 9.00 do 12.00

Zakładając, że wielu parafian przed świętami wielkanocnymi już oczyściło swoje serca, pozostałych – tych, którzy nie zdążyli, czy nie mieli okazji jeszcze tego uczynić – zachęcam do pojednania się z Bogiem, braćmi i siostrami.

6. Przyszła niedziela, 2 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana.

Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.

Jak co roku panie z Koła Gospodyń będą rozprowadzały przed każdą Mszą św. gałązki wierzbowe.

7.  2 kwietnia – w Niedzielę Palmową – w 18 rocznicę śmierci Jana Pawła II, zapraszam wszystkich bez wyjątku na Mszę św. O godzinie 11.30. Będziemy się modlić za tych, którzy Go prześladują.

Po Mszy św. Odbędzie się przemarsz solidarności pod pomnik św. Jana Pawła II. Papież Jan Paweł II, to człowiek, który był bardzo mocno związany z naszą Ojczyzną i wielokrotnie do niej pielgrzymował. Oddajmy hołd wielkiemu Polakowi, który jest dzisiaj atakowany. Niech ten dzień zjednoczy nas wszystkich. Bardzo proszę o przyniesienie ze sobą flag papieskich.

8.  Do skarbonek pod chórem można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Wszystkim, którzy troszczą się o utrzymanie naszej świątyni i wspierają wszelkie dzieła związane z naszą wspólnotą parafialną składam z serca płynące Bóg zapłać!

9. (!) W sobotę 1 kwietnia na godzinę 17.00 zapraszam rodziców i dzieci, którzy wspólnie przygotowują się do Uroczystości I Komunii św. Po Mszy św. Spotkanie. Obecność proszę potraktować jako obowiązkową. Będą omawiane sprawy organizacyjne uroczystości.