NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ               2 kwietnia 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

2. (!)Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Oddajmy hołd wielkiemu Polakowi, który jest dzisiaj tak bardzo atakowany.

   Po Sumie udamy się wszyscy przed pomnik św. Jana Pawła II. Niech ten dzień zjednoczy nas wszystkich.  O ile to możliwe, proszę o przyniesienie ze sobą flagę papieską lub maryjną.

3. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

    Liturgia Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz.18.00.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.

Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

     Chorych tego dnia nawiedzę z Komunią św. od godziny 9.00

   – Początek wielkopiątkowej liturgii o godz.18.00.

  – Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00.

– Tego dnia tradycyjnie zapraszam na Drogę Krzyżową o godzinie 21.00.

6. Spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza w Wielki Piątek o godzinie 11.00.

7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Plan adoracji umieszczony jest w gablocie z ogłoszeniami parafialnymi. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione:

  >  Nekla o godzinie 10.00

  >  Augustowo o godzinie 10.30

  >  u Sióstr Pasterek o godzinie 11.00

  >  w kościele w następujących godzinach:13.00, 13.30 i 14.00

8. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału.

   Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 21.00.

   Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece.

9. Porządek Mszy świętych:

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego: 8.30,11.30 w kościele, a o godzinie 10.00 u Sióstr Pasterek w kaplicy

–  Poniedziałek Wielkanocny:  jak wyżej