DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU        3 września 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Od początku września modlitwy o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem” (z orędzia na XXXVII Światowy Dzień Pokoju). W nurcie tej wrześniowej modlitwy, w zbliżającą się rocznicę terrorystycznej zamachu na Word Trade Center w Nowym Jorku 11 września, obejmijmy pamięcią ofiary tej i innych tragedii, których źródłem zawsze jest nienawiść. Prośmy Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a ojczyzna nasza uniknęła okrucieństwa terroryzmu.

2. Także wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. W piątek, 8 września, przypada jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Najświętszej przyszłoroczne plony, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki owoc wydaje ono w moim życiu – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.

   Tego dnia przypada uroczystość NMP Matki Pięknej Miłości, głównej Patronki Diecezji. W piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

3. Tym bardziej serdecznie zapraszam na środową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. wieczornej.

4. Nadal pielgrzymujemy i gromadzimy się w wielu maryjnych sanktuariach, aby uczyć się Chrystusa, aby rozwijać w sobie wiarę, nadzieję i miłość w szkole Maryi. Ona raz powiedziała Bogu „fiat” i wytrwała w nim do końca. Także na Jasnej Górze jak każdego roku gromadzą się rolnicy, harcerze, a także kombatanci. My również, zachwyceni Jej wzorem, postarajmy się tak pogłębiać naszą przyjaźń z Bogiem, żeby przetrwała wszystkie życiowe burze i wszelkie zakusy szatana na nasze dusze.

5. W poniedziałek, 4 września rozpoczyna się nowy rok szkolny i katechetyczny. Prosimy o błogosławieństwo Boże na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów, na czas pogłębiania i umacniania wiary.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. W ciągu tygodnia zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem przystąpić do zadań, jakie stawia przed nami nowy rok szkolny i katechetyczny. Podczas Mszy Świętej o godz. 17.00 będziemy dziękowali za dar Eucharystii i kapłaństwa, będziemy również prosili o liczne i święte powołania kapłańskie również z naszej wspólnoty parafialnej.

7. W niedzielę 10 września będziemy przeżywać w naszej wspólnocie parafialnej odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Sumę odpustową o godzinie 11.30 będzie sprawował ksiądz prof. Bogdan Czyżewski z diec. Gnieźnieńskiej. Zapraszam wszystkich na wspólne świętowanie.