PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                   29 marca 2020

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta duchowego udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żalach. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

2. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po  Mszy Świętej.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata.

W sobotę czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa o godz. 9.15 wystawienie Najświętszego Sakramentu, różaniec święty  i Msza święta wynagradzająca. Zachęcam do łączności duchowej.

4. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym.

Jest ku temu okazja, gdyż z sakramentu pokuty będziemy mogli skorzystać przez cały tydzień od godziny 16.00 do 17.00.  Ci, którzy nie zdążyli, czy nie mieli okazji jeszcze tego uczynić – zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi.

5. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. Papież Polak przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć o wierze. Starajmy się go w tym naśladować.

6. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana.

7. PRZYPOMINAM, ŻE ZGODNIE Z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA WE MSZY ŚWIĘTEJ MOŻE UCZESTNICZYĆ MAKSYMALNIE 5 OSÓB. PROSZĘ, ŻEBY NA MSZĘ ŚWIĘTĄ PRZYCHODZIŁY OSOBY ZWIĄZANE Z DANĄ INTENCJĄ.

8. W poniedziałek w parafii w Maksymilianowie od 16.00 do 18.00 będą wydawane dary żywnościowe dla najbardziej potrzebujących.

9. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mimo nieobecności na mszach świętych składają ofiary na konto parafialne. Za pamięć i troskę o utrzymanie naszej świątyni składam z serca płynące Bóg zapłać! Odwzajemniam się modlitwą i wszystkich błogosławię i serdecznie pozdrawiam!

10. W związku z epidemią koronawirusa, decyzją Matki Generalnej nie będzie sprawowana do odwołania Msza św. niedzielna o godzinie 10.00 w kaplicy sióstr Pasterek przy ulicy Jastrzębiej.