NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ               5 kwietnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.

2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy.

    Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz.18.00. w kaplicy sióstr Pasterek. W liturgii będzie uczestniczyła tylko najbliższa asysta/szafarze/ służby liturgicznej i siostry Pasterki.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. 

    Zachęcam, aby zarezerwować sobie czas na adorację krzyża w swoim domu i odprawienie drogi krzyżowej.

   W liturgii o godz. 18.00 w kaplicy sióstr Pasterek będzie uczestniczyła najbliższa asysta/szafarze/ służby liturgicznej i siostry Pasterki.

   W Wielki Piątek w kościele – Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00 i po niej Droga Krzyżowa.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu.  Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

     Ze względu na epidemię nie będzie błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny!!

W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła osoba wierząca. Tekst BŁOGOSŁAWIEŃSTWA umieszczony jest na końcu ogłoszeń.

     Kościół będzie otwarty od godziny 10.00. Zapraszam na prywatną  adorację.

7. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do uczestnictwa we Mszy, która będzie transmitowana poprzez telewizję, radio jak również łącza internetowe.

    W naszej parafii Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 20.30 w kaplicy sióstr Pasterek. W uroczystej Mszy św. będzie uczestniczyła najbliższa asysta/szafarze/ służby liturgicznej i siostry Pasterki. Zapraszam  do duchowej łączności i duchowej komunii. Msza Wigilii Paschalnej będzie transmitowana na fanpage naszej parafii. Gorąco zachęcam do włączenia się w ten sposób do wspólnej modlitwy.

Link do fanpage naszej parafii TUTAJ

8. W związku z epidemią koronawirusa, decyzją Maki Generalnej nie będzie sprawowana dla parafian do odwołania Msza św. niedzielna o godzinie 10.00 w kaplicy sióstr Pasterek przy ul. Jastrzębiej.

9. Dziękuję wszystkim, którzy mimo nieobecności fizycznej na mszach świętych składają ofiary na konto parafii. Za troskę i pamięć o utrzymanie naszej świątyni i bieżącymi wydatkami, składam z głębi serca płynące Bóg zapłać! Każdego dnia polecam dobremu Bogu wszystkie Wsze troski za przyczyną Matki Najświętszej i św. Huberta.

10. (!) Przypominam, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia we Mszy świętej może uczestniczyć PIĘĆ osób.

Pierwszeństwo w uczestnictwie mają osoby związane z daną intencją.

11. Msza św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w kościele o godzinie 11.30. i dodatkowa o godzinie 14.30, a po niej Koronka do Miłosierdzia Bożego

   W Poniedziałek Wielkanocny w kościele o godzinie 8.30 i 11.30.

*************

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.