CZTERNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                    5 lipca 2020

1. Dziś przypada pierwsza lipcowa niedziela. Niech trwające wakacje i urlopy będą okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.

2. W poniedziałek, 6 lipca, w liturgiczne wspomnienie błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej, przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych, związane ze wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy tych, którzy starają się pomagać duchowo wszystkim chorym, cierpiącym i seniorom z naszej wspólnoty parafialnej.

3. Podczas środowej nowenny pamiętając w szczególny sposób o chorych i seniorach naszej wspólnoty parafialnej, powierzymy ich Matce Bożej.

4.  W czwartek o godzinie 19.30 różaniec św. Wszystkich, którzy kochają Matkę Bożą zapraszam do wspólnej modlitwy.

5. W sobotę, 11 lipca, obchodzimy święto Świętego Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież Święty Paweł VI w 1964 roku ogłosił Świętego Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób Świętego Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze Świętym Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec.

5. Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

6. Okazja do spowiedzi św. codziennie przed wieczorną Mszą świętą

W tym tygodniu patronują nam:

• 6 VII – bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica, która założyła pismo „Echo Afryki” oraz instytut zakonny pod nazwą Sodalicja św. Piotra Klawera, patronka dzieł misyjnych w Polsce.
  • 8 VII – św. Jan z Dukli (1414-1484), prezbiter, niezwykle gorliwy franciszkanin, związany z Krosnem, ze Lwowem i z Poznaniem; słynął z wiedzy teologicznej i daru prorokowania.

*************

NIEZBĘDNIK KATOLIKA NA WAKACJE

1. Weź ze sobą różaniec, zabierz swoje ulubione modlitwy.

2. Wgraj na swój smartfon ewangelię, modlitewnik, módl się w podróży.

3. Zbierz informacje o Mszach Świętych w miejscu Twoich wakacji, aby uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. W Internecie jest dostępnych szereg stron, które informują o miejscach i godzinach Mszy Świętej na całym świecie. Strony te są podlinkowane powyżej.

4. Pamiętaj, że w piątek na terenie Polski obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W Europie zachodniej jest ona zastępowana przez modlitwę i uczynki miłosierdzia. Chociaż w podróży ta wstrzemięźliwość nie obowiązuje, warto o niej nie zapominać i ofiarować ją w konkretnej intencji.

5. Na terenie Polski obowiązuje nakaz uczestniczenia w Eucharystii 15 sierpnia.

6. W sytuacji kryzysowej pamiętaj, że konfesjonały są czynne także w wakacje. Gdyby nie udało się znaleźć konfesjonału, a będziesz w sytuacji zagrożenia swojego życia – wzbudź wtedy akt żalu doskonałego (z miłości do Pana Boga) i ufaj w Jego miłosierdzie, a przy najbliższej okazji idź do spowiedzi.

7. Gdy wchodzisz do świątyni pamiętaj o godnym stroju. Godnym – tzn. z zakrytymi ramionami, dekoltem skutecznie zakrywającym wdzięki, spódniczka co najmniej sięgająca kolan (informacja dla pań)  panowie – długie spodnie, koszula lub stonowany t-shirt zakrywający ramiona. Tkaniny nie powinny być prześwitujące. Niewskazane są też klapki czy japonki jako obuwie.