Ogłoszenia Parafialne

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU       27 lutego 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

2. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

4. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz.7.00 w kaplicy Sióstr Pasterek, a o godzinie 10.00 i 17.00 w kościele. Ofiary z tacy przeznaczamy na hospicja diecezji bydgoskiej.

5. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są  wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

6. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.

7. Chorych i starszych nawiedzę z Komunią Św. w piątek od godziny 9.00.

8. W sobotę, 4 marca, przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza. Od 2018 roku sobota przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest Dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

– w czwartek modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania o godz.17.00;

– w piątek od godziny 16.00 do 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu; w tym czasie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Przed Mszą św. Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po Mszy św. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

– w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu o godzinie 9.15, różaniec święty i Msza święta wynagradzająca. Na godzinę 16.45 zapraszam na wypominki za zmarłych, a o godzinie 17.00 Msza św. ofiarowana w ich intencji.

10. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą Wielkiego Postu i pierwszą niedzielą miesiąca. O godzinie 11.15 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Nabożeństwo Gorzkich Żali.

11.  W niedzielę o godzinie 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Serdecznie zapraszam.

12. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.

13. W ostatnim czasie Bóg wezwał do siebie z naszej wspólnoty: + Józef Nowiński.

Msza św. pogrzebowa w czwartek o godzinie 11.00. Niech Bóg, który jest, Dawcą życia i zmartwychwstania, wyzwoli go z więzów śmierci i obdarzy udziałem w radościach raju.

W tym tygodniu patronuje nam:

– sobota, 4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi. 

*******

Zbiórka na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy

      W najbliższą niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową w kościołach diecezji bydgoskiej, podobnie jak w całej Polsce, zorganizowana zostanie zbiórka ofiar do puszek po Mszach świętych, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z prośbą papieża Franciszka Środa Popielcowa będzie również dniem szczególnej modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Taka modlitwa trwa już w wielu parafiach diecezji bydgoskiej.