REMONT KOŚCIOŁA PDF Drukuj Email

Z olbrzymią przyjemnością informujemy naszych parafian i wszystkie osoby zaprzyjaźnione z naszą parafią, że dzięki długim staraniom księdza proboszcza Jarosławia Kubiaka, w końcu w tym roku rusza remont naszego kościoła. Nasza prafia za sprawą księdza proboszcza jest w posiadaniu zatwierdzonego, posiadającego wszelkie zgody i uzgodnienia projektu remontu. Poniżej przedstawiamy fragment opracowania, w którym podajemy szczegółowy zakres prac przwidziany w ramach tego remontu.

ZAKRES PRAC REMONTOWYCH (na podstawie projektu)

1.   Wymiana pokrycia

• Rozebrać istniejące pokrycie z dachówki wraz z rozebraniem obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych
  • Rozebranie łat
  • Dokładne sprawdzenie odkrytych elementów konstrukcyjnych więźby dachowej, wymiana lub naprawa uszkodzonych elementów
  • Wykonanie nowego deskowania z desek o szerokości min. 120 mm i grubości min 32 mm
  • Wykonanie izolacji z folii dachowej wysokoparoprzepuszczalnej
  • Wykonanie nowego pokrycia z łupka. Krycie wykonać jako podwójne prostokątne z łupka o wymiarach 40x20 cm np. Firmy CUPA PIZARRAS
  • Wykonanie nowych obróbek blacharskich z blachy tytan-cynk
  • Wykonanie nowych rynien i rur spustowych z blachy tytan-cynk.

Nowe pokrycie dachowe ma być wykonane z łupka. Łupek ma być ułożony jako podwójne krycie prostokątne na dachu z fugą stykową szerokości ok. 3-6 mm.

Zmniejszenie ciężaru pokrycia dachu w stosunku do obecnego krycia (dachówka ceramiczna karpiówka ułożona podwójnie w koronkę) pozwoli na odciążenie elementów dachu.

2.   Więźba dachowa, strop

Wymiana w całości zniszczonych elementów

• Wymiana części elementów drewnianych
  • Dokładne oczyszczenie więźby dachowej i belek stropowych oraz ich trzykrotna impregnacja środkiem o działaniu trójfunkcyjnym
  • Usztywnienie rozluźnionych węzłów połączeń ciesielskich
  • Wymiana uszkodzonych końcówek belek stropowych w gniazdach
  • Rozebranie izolacji w wełny mineralnej (do ponownego użycia)
  • Usunięcie izolacji z papy na deskowaniu stropu
  • Ułożenie folii wysokoparoprzepuszczalnej na deskowaniu
  • Ponowne ułożenie rozebranego pokrycia z wełny mineralnej
  • Wykonanie nowych dłuższych podwalin pod słupami sygnaturki. Podwaliny  muszą opierać się minimum 6 belkach stropowych po 3 z każdej strony sygnaturki. Podwaliny o przekroju 22x20 cm i 27x20 cm należy ułożyć na wzmocninych uprzednio belkach stropowych.
  • Usztywnienie dodatkowo obciążonych belek stropowych poprzez zwiększenie przekroju, co spowoduje mniejsze ugięcie. Zwiększenie przekroju uzuskać poprzez ułożenie belek drewnianych o przekroju 20 x 20 cm na belkach stropowych i ich połączenie za pomocą łącznikó mechanicznych

3.   Stolarka drzwiowa przy prezbiterium i prace dodatkowe.

• Należy ponownie otworzyć zamurowane, a istniejące drzwi przy prezbiterium
  • W związku z ponownym otwarciem drzwi w prezbiterium należy wykonać stopnie schodowe
  • Należy wykonać belkę okapową nad drzwiami wejściowymi w wieży od strony zachodniej
  • Wymiana uszkodzonego lub porażonego deskowania elewacji oraz trzykrotna impregnacja środkiem o działaniu trójfunkcyjnym całego deskowania

Prace powinny być dokonywane pod nadzorem Konserwatora Zabytków.

Prace remontowe rozpoczynają się już za chwilę wiec chciałym w tym miejscu powiadomić wszystkich zainteresowanych, że uruchomiona została specjalna akcja zbiórki funduszy z przeznaczenien ma ten cel. Akacja nażywa się >>DESKA<<

Oto idea tej akcji:

Ruszyła akcja >> deska <<. Każdy, kto przyjął w naszym kościele chrzest i inne sakramenty i czuje się związany z tą Świątynią, która w 2015 roku będzie obchodziła 300 lat swego istnienia może włączyć się w dzieło ratowania naszego kościoła. Prace przy naszej świątyni chcemy rozpocząć w czerwcu br. Ofiary można składać na tacę w kopercie z dopiskiem >deska< i nazwiskiem ofiarodawcy lub na konto parafii, które zamieszczone jest na stronie internetowej i gablocie przy kościele. Wszystkich ofiarodawców otaczam  modlitwą i już teraz składam z góry serdeczne Bóg zapłać!

Miles Sanders Womens Jersey