NIEDZIELA   PALMOWA,  CZYLI  MĘKI  PAŃSKIEJ

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE    24  marca 2024

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.

2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

3. Zapraszam na ostatnie Gorzkie Żale u sióstr Pasterek o godzinie 9.30 i w kościele o godzinie 11.15.

Po południu o godzinie 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

4. Służbę liturgiczną zapraszam w Wielką Sobotę 30.03.2024r. na OBOWIĄZKOWE spotkanie o godz. 11.30!

5. WIELKI CZWARTEK – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. O godz.10.00 w katedrze będzie sprawowana Msza krzyżma, której będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk.

UROCZYSTA LITURGIA w naszej świątyni rozpocznie się o godzinie 18.00. Msza Wieczerzy Pańskiej z rytem obmycia nóg.  Adoracja Jezusa w Ciemnicy do godziny 20.30

6. WIELKI PIĄTEK /obowiązuje post ścisły/ – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa.

Od godziny 9.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu adoracji / ciemnicy/.

O godzinie 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego /rozpoczęcie nowenny przed Uroczystością Niedzieli Miłosierdzia Bożego/.

W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii.

> LITURGIĘ rozpoczniemy o godzinie 18.00, ku czci Męki Pańskiej, adoracja krzyża, przeniesienie Pana Jezusa do Grobu Pańskiego i rozpoczęcie całodobowej adoracji.

> TRADYCYJNIE DROGA KRZYŻOWA ULICAMI ŻOŁĘDOWA ROZPOCZNIE SIĘ O GODZINIE  21.00

7. WIELKA SOBOTA – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. ADORACJA PANA JEZUSA W GROBIE DO GODZINY  20.30

ŚWIĘCENIE POKARMÓW:

• NEKLA  – 10.00
  • AUGUSTOWO –  10.30
  • U SIÓSTR PASTEREK – 11.00
  • Przed kościołem – 12.30, 13.30

8. WIGILIA PASCHALNA. Liturgię rozpoczniemy o godziny 21.00. Najważniejsza liturgia w roku kościelnym:

– błogosławieństwo ognia i Paschału,

– Orędzie Paschalne,

– Liturgia Czytań,

– odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych,

Zabierzmy na liturgię świece.(!)

Zapraszam wszystkich parafian, żebyśmy uroczyście i procesji rezurekcyjnej, biciem dzwonów obwieścili mieszkańcom naszej parafii i światu, że nasz Pan Jezus Chrystus zmartwychwstał, żyje i działa pośród nas.

9. W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA MSZE ŚWIĘTE BĘDĄ SPRAWOWANE:

– w kościele o 8.30, 11.30

– u Sióstr Pasterek o 10.00

W PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY  Msze św. według porządku niedzielnego.

10. Z pomocą Bożej łaski błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego..