PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU          18 lutego 2024

1. Rokrocznie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus, który zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy, uczy nas sztuki zwyciężania w pokusie. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary nas umacnia w naszych zmaganiach ze złem…

2. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia rozpoczętego czasu Wielkiego Postu – różne umartwienia bądź dobre postanowienia mogą w tym pomóc. Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty dziś dobiegają końca, ale warto i trzeba rozwijać w sobie ducha umartwienia, do czego bardzo zachęcam. Pomocą w tym mogą być wielkopostne akcje CARITASU, na przykład „Jałmużna postna”.

3. Nabożeństwa pasyjne tego okresu są również pomocą we właściwym jego przeżywaniu. Zapraszam dziś o godz.11.15 na pierwsze Gorzkie Żale. Natomiast w piątki zapraszam na Drogę Krzyżową po Mszy św. wieczornej.

4. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Niedzieli Trójcy Świętej). Przypominam o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym.

W ciągu tygodnia przed Mszą św. wieczorną jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

5. Informuję, że parafialne rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy 2 marca o godzinie 17.00, które poprowadzi ks. Krzysztof Dura – misjinarz zgromadzenia św. Wincentego a Paulo. Temat rekolekcji to: wiara, nadzieja i miłość.

Szkolne rekolekcje odbędą się od 4 do 6 marca.

6. W czwartek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Przyjdźmy w tym dniu, jeśli mamy możliwość, na Mszę Świętą, a przede wszystkim pamiętajmy w modlitwie o Następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.

7. Przyszła niedziela – druga wielkopostna, to NIEDZIELA AD GENTES – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła, ministranci będą stać ze specjalnie przygotowanymi skarbonkami.

8. (!) We wtorek 20 marca Mszy św. w kościele nie będzie. Tego dnia nie będzie również czynne Biuro Parafialne.

9.  Po dwóch latach od inwazji na Ukrainę wystosowany został Apel Przewodniczącego Episkopatu Polski o solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie. Jest to ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek dzisiaj po każdej Mszy św.

10. Pamiętajmy w naszych  modlitwach o solenizantach i jubilatach.