Pielgrzymki

Pielgrzymka Podlasie – Litwa 6 dni

DZIEŃ 1       DROHICZYN – GRABARKA

Zbiórka uczestników i podstawienie autokaru przed Parafią we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Drohiczyna – miasta położonego na wysokiej skarpie nad zakolem rzeki Bug, o którego niegdysiejszym znaczeniu świadczą zabytkowe kościoły i zespoły klasztorne (w jednym z nich mieści się siedziba diecezji). Tu 10 czerwca 1999 roku spotkał się z mieszkańcami Podlasia (a także z pielgrzymami „zza Buga”) Ojciec Święty – Jan Paweł II.  Będziemy  podziwiać panoramę Bugu ze wzgórza zamkowego, zwiedzimy Muzeum Diecezjalne, Bazylikę Katedralną Trójcy Przenajświętszej w stylu barokowym oraz zobaczymy Cerkiew św. Mikołaja z 1792 roku. Następnie przejazd w okolice Św. Góry Grabarki.  To najważniejsze w Polsce miejsce kultu prawosławia. Pięknie zdobiona XVIII wieczna świątynia drewniana  z sąsiadującymi obiektami klasztornymi i wzgórzem zapełnionym krzyżami wotywnymi jest miejscem licznych pielgrzymek prawosławnych.  W skład kompleksu wchodzi: monaster św. św. Marii i Magdaleny, cerkiew p.w. Spasa  w otoczeniu tysięcy krzyży, cerkiew p.w. Wszystkich Strapionych Radość, studzienka ze źródłem. Przejazd do hotelu w ok. Białegostoku, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 2     ŚWIĘTA WODA – SOKÓŁKA – SUPRAŚL – BIAŁYSTOK  

Po śniadaniu przejazd do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie. Na obszarze Sanktuarium znajdują się: kościół, grota, wzgórze krzyży, cudowne źródełko i kaplice Dróżek Boleści Maryi. Przejazd do Sokółki, miejsca cudu eucharystycznego. Nawiedzenie kościoła Św. Antoniego Padewskiego, gdzie 05.10.11 uroczyście umieszczono do publicznej adoracji relikwiarz  z Cząstką Ciała Pańskiego. Następnie przejazd do Supraśla na zwiedzanie Monasteru, czyli gotyckiej cerkwi p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, która majestatycznie góruje nad całym miasteczkiem. Największy zachwyt w świątyni wywołuje ogromny, pozłacany żyrandol ozdobiony ikonami. Przejazd do Białegostoku, do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie pomodlimy się przy relikwiach św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki i zobaczymy najsłynniejszy zabytek miasta – Zespół Pałacowo – Parkowy Branickich, którego barokowe ogrody słyną jako jedne z najpiękniejszych w Polsce. Przejazd do hotelu  na obiadokolację  i nocleg.

 

DZIEŃ 3      AUGUSTÓW – REJS SZLAKIEM PAPIESKIM – STUDZIENICZNA

Śniadanie, przejazd do Augustowa, skąd popłyniemy w rejs Szlakiem Papieskim. Statek wypływa      z Portu Żeglugi Augustowskiej, płynie rzeką Nettą mijając położone po obu stronach rzeki bulwary, następnie wpływa na jezioro Necko.  Z jeziora statek wpływa na Rzeczkę Klonownicę (tzw. Cichą Rzeczkę), najkrótszą żeglowną rzekę w Polsce, skąd przedostaje się na jezioro Białe (tak nazwane z powodu niezliczonej ilości białego ptactwa wodnego osiadłego na brzegach i unoszącego się nad taflą jeziora). Jezioro Białe łączy się z jeziorem Studzienicznym śluzą Przewięź.  Następnie statek zawija do miejscowości Studzieniczna, malowniczo położonej na półwyspie, miejsca kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi. Zobaczymy zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplicę Najświętszej Marii Panny. Sanktuarium  w 1999 roku odwiedził papież Jan Paweł II płynąc statkiem właśnie opisaną trasą.  To wydarzenie wiernie upamiętnia pomnik Polskiego Papieża.  Przejazd do hotelu w Wilnie na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4      WILNO
Śniadanie, po którym zwiedzanie Wilna z przewodnikiem miejscowym, m.in.:  Ostra Brama- najważniejsze sanktuarium Litwy z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, cerkiew     św. Ducha, Klasztor Bazylianów, plac Ratuszowy, kościół Miłosierdzia Bożego z obrazem Kazimierowskiego ,Jezus Miłosierny” namalowanym wg wskazówek s. Faustyny, Uniwersytet Wileński z dziedzińcami  i kościołem Św. Janów, plac Katedralny, Katedra, pomnik Mickiewicza. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu we Wilnie.

DZIEŃ 5      WILNO – TROKI – WIGRY

Śniadanie, po którym kontynuacja zwiedzania Wilna: unikalnie zdobiony 2 tys. rzeźb kościół Piotra   i Pawła, cmentarz sławnych Polaków na Rossie. Przejazd do Trok, degustacja karaimskich “kybynów”, spacer nad jeziorem Galwe do „małego Malborka”, czyli gotyckiego zamku Witolda. Przejazd do miejscowości Wigry na zwiedzanie zespołu pokamedulskiego, niezwykle pięknie położonego na wcinającym się w jezioro półwyspie wigierskim. Zobaczymy dobrze zrekonstruowany obiekt klasztorny: eremy, kaplicę kanclerską, dom królewski, wieżę zegarową,  z której rozpościera się widok na jezioro Wigry i całą okolicę, a przede wszystkim barokowy kościół.  W obiekcie znajdują się apartamenty papieskie, w których przebywał św. Jan Paweł II w 1999 roku oraz krypty – miejsce pochówku Kamedułów. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 6      ŚWIĘTA LIPKA – GIETRZWAŁD

Po śniadaniu przejazd do Świętej Lipki, gdzie zobaczymy sławne sanktuarium Maryjne, a także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Kompleks pielgrzymkowy w Świętej Lipce, znakomicie wkomponowany w mazurski pejzaż, uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. Prezentacja organów świętolipskich – wysłuchanie krótkiego koncertu. Przejazd do Gietrzwałdu, miejsca objawień Najświętszej Maryi Panny. W miejscu, gdzie dzieciom ukazywała się Matka Boska umieszczona została kapliczka z figurą Maryi Panny. Znajduje się tu także źródełko, które zostało pobłogosławione przez Matkę Bożą 8 września 1877r, a z którego pielgrzymi czerpią wodę i które przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Po zwiedzaniu wyjazd w drogę powrotną, po drodze pożegnalny obiad. Powrót na miejsce zbiórki w poźnych godzinach wieczornych lub ok. północy.

Termin:        18.09 – 23.09.2023

Cena pielgrzymki dla grupy:

30 – 34 os.

35 – 40 os.

41 i więcej os.

 2290 zł

 2150 zł

2050 zł

 

Cena zawiera:

  • Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem
  • Zakwaterowanie: 5 noclegów w hotelach ***, pok. 2,3 osobowe z łazienkami
  • Wyżywienie: 5 śniadań, 5 obiadokolacji, 1 obiad
  • Opiekę i informację turystyczną pilota
  • Ubezpieczenie – w Polsce NNW do 5000 zł, na Litwie: KL z wliczoną opcją chorób przewlekłych do 10 000 EUR, NNW do 2000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR. Obowiązują warunki ubezpieczenia Uniqa „Kontynenty”.

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników, zestawy audio-guide, opłaty klimatycznej, degustacji karaimskich kybynów, itp. (na ten cel należy posiadać ok. 40 EUR + 160 zł ); napojów do obiadów i obiadokolacji, ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5 % ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.

Uwagi:

  • na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 660 zł
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.

~~*~*~~